Otrzymany tytuł to zaszczytne wyróżnienie dla naszej Spółki oraz potwierdzenie, że podejmowane działania dla budowania i rozwijania relacji z rynkiem kapitałowym są efektywne i dobrze postrzegane przez jego uczestników. Tytuł transparentnej spółki to także zobowiązanie do utrzymywania wysokich standardów komunikacji w Grupie Azoty – podkreśla Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Paweł Łapiński.
Ranking „Transparentna spółka 2016 r.” został sporządzony na podstawie badania ankietowego i obejmował następujące obszary: sprawozdawczość finansowa i raportowanie oraz relacje inwestorskie i zasady ładu korporacyjnego. Twórcy rankingu rozesłali ankiety do wszystkich spółek notowanych w indeksach WIG20, WIG40 i WIG80, a więc do 140 firm. Na ankietę odpowiedziało 64 spółki i z tego grona wyłoniono 20 laureatów rankingu. Ze względu na rozległość raportowanych zagadnień, należy uznać, że transparentność w wyróżnionych firmach jest faktycznie na najwyższym poziomie, zaś liczny udział firm w plebiscycie przy zachowaniu pełniej dobrowolności udziału, zdaniem jego twórców świadczy o tym, że dążenie do transparentności jest naturalnym działaniem przedsiębiorstw, które zgłosiły swój udział w rankingu.
Transparentność w przedsiębiorstwie jest gwarancją, że jego działalność prowadzona jest zgodnie z najwyższymi standardami, a dla szerokiego grona inwestorów to sygnał, że spółka jest zarządzana i prowadzona zgodnie z ich oczekiwaniami. Ponadto, jak podkreślają twórcy rankingu, transparentność jest opłacalna, bo przejrzysta komunikacja spółki ma wpływ na jej rzetelną wycenę.
Obok Grupy Azoty S.A., która uzyskała tytuł w gronie firm indeksu WIG40, wyróżnione zostały: z indeksu WIG20: Cyfrowy Polsat, mBank, PGNIG, PKN ORLEN, PKO Bank Polski, PZU oraz Tauron; z indeksu WIG40 – Bank Handlowy, Giełda Papierów Wartościowych, Grupa Kęty, KRUK, Lubelski Węgiel Bogdanka, PKP Cargo, Robyg oraz Uniwheels, i z indeksu WIG80 – Elektrobudowa, Ferro, Polski Holding Nieruchomości i Quercus TFI.